Emzirme ve Relaktasyon Polikliniği
05 Aralık 2023

ANNE SÜTÜ İLE BESLENME HER BEBEĞİN EN DOĞAL HAKKIDIR
S.B.Ü Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2018 tarihinden itibaren Bebek Dostu Hastane, 2019 tarihinden itibaren anne dostu hastane unvanlarını almıştır. Bu kapsamda Anne sütü ve emzirmenin önemini vurgulamak için birçok faaliyet sürdürmektedir. Bu faaliyetlerin amacı bebeğinize erken, yeterli ve sürdürülebilir bir şekilde ilk 6 ay bebeğinizin su  dahil tüm ihtiyacını karşılayan ve bağışıklık sisteminin gelişiminde en önemli katkıyı sağlayan besin anne sütüdür. Hastanemizde  gebelikten itibaren doğum öncesi Gebe Okulu ve Emzirme ve Relaktasyon Polikliniği ile koordineli olarak anne adaylarına anne sütü ve emzirmenin önemi, doğru emzirme pozisyonu ve teknikleri, anne bebek bağlanması (ten tene temas), memede sorun( dolu meme, tıkalı meme, mastit ve apse vb.)  olan anneleri bilgilendirme, anne ve bebeğin ayrı olduğu durumlarda sağım yöntemi ve teknikleri, emzik ve biberon kullanımının zararları hakkında bilgilendirme,  anne sütü dışındaki beslenme şekillerinin ne zaman ve nasıl verilmesi gerektiği konusunda eğitim verilmektedir. Doğum sonrası bebek hemşiresi anne ve bebek için gerekli desteği sağlamaktadır. Taburculuk sonrası herhangi bir durumda anne sütü ve emzirme konusunda “Emzirme ve Relaktasyon Polikliniği” vasıtasıyla destek vermeye devam edilmektedir.


Emzirme ve Relaktasyon Polikliniği
:
Relaktasyon yeniden emzirme sürecidir. Relaktasyon uygulaması emzirmeye ara verilip bebeğin yeniden emzirmek isteyen annelere, evlatlık edinilmesi durumunda ve bebeklerde meme reddi gibi durumlarda yapılır. Ayrıca annede meydana gelen psikolojik veya fiziksel hastalıklar olmak üzere yetersiz süt üretimi gibi durumlarda da annelerimize yardımcı olunmaktadır. Emzirmenin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için hizmet veren polikliniğimizde, emzirme ile ilgili sorun yaşayan annelere yüz yüze görüşme yapılarak tespit edilen problemlere yönelik çözümler içeren eğitimler verilir. Daha sonrası için tekrar polikliniğe davet edilir ve başarılı emzirmeyi sağlayana kadar eğitimlerimiz devam eder. 

Emzirme ve Relaktasyon Polikliniği 
C blok zemin kat Çocuk poliklinikleri içerisinden ulaşabilirsiniz.

Tel: 0 322  455 90 00
Dahili: 3110

Ebe : Nuray Çerçi
Hemşire : Gülhan Gözükara


Adana Şehir Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Çocuk Polikliniğine 5 günlük sarılık nedeni ile başvuran anne Büşra Kaya Emzirme Ve Relaktasyon Polikliniğine yönlendirildi. Anneye yüz yüze verilen eğitimler ve emzirme tekniği ile ilk defa bebeğini etkin emzirdiği gözlendi. 

Bebeğimiz Buğra Kaya’nın 2 aylık gelişimi çok güzel. Sadece anne sütü alıyor. Anne Büşra Kaya “Emzirmede sorun yaşayan annelere sorun yaşayan tüm annelere Emzirme ve Relaktasyon Polikliniği‘nden destek almalarını önerdi”.
 
Doğumdan sonra bir süre küvöz de kalan ve 40 gün boyunca mama ile beslenen Simay bebek Emzirme Ve Relaktasyon Polikliniği sayesinde anne sütü ile besleniyor. Adana Şehir Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, Emzirme Ve Relaktasyon Polikliniği’ ne başvuran anne Sinem Keskin burada kendisine verilen yüz yüze eğitimler sayesinde artık bebeğini sadece anne sütü ile besliyor. Sinem ve Aydın Keskin çifti zorlu bir 12 gün geçirdiklerini, bebeklerinin 53 günlük olduğunu ve şu an çok mutlu olduklarını ifade ettiler. Anne Sinem Keskin annelere “ Bu süreçte sabırlı ve kararlı olmaları gerektiğini ve emzirmenin çok güzel bir duygu olduğunu” ifade etti. Mutluluklarını bizimle paylaşmak isteyen Simay bebek ve ailesi Emzirme Ve Relaktasyon Polikliniğimizi ziyarete geldiler. 
Hastanemizde doğum yapan Terfe Yakar doğumdan 5 gün sonra memede süt birikmesi nedeni ile Emzirme ve Relaktasyon polikliniğimize başvurdu.
Polikliniğimizde öncelikle memesi boşaltılan anneye emzirme tekniği ve anne sütü hakkında yüz yüze eğitim verilmiştir. Doğumdan itibaren sadece anne sütü alan ve şuan 2 aylık olan Demir bebeğin gelişimi çok güzel
Terfe-İbrahim Yakar çifti bebekleri birlikte ziyaretimize gelerek mutluluklarını bizimle paylaştılar. Herhangi bir nedenle emzirme ile ilgili sorun yaşayan ve emzirmek isteyen annelerimizi Emzirme ve Relaktasyon polikliniğimize bekliyoruz.