ERCP Ünitesi
01 Haziran 2021

ERCP Ünitesi Ekibi

Ercp Nedir?

ERCP, endoskopik olarak safra yolları ve pankreas hastalıklarının tanı ve tedavisinde kullanılan  yöntemidir.

Ercp  İçin Nasıl Yol İzlenir

ERCP endikasyonu olan hastalar gastroenteroloji polikliniğine başvurdukları zaman, gastroenteroloji servisine yatırılarak ERCP işlemi yapılır.

Ercp İşleminde Hasta İşlemi Hisseder mi?

ERCP için yatırılan hastalar, yatırılmadan önce veya yatırıldıktan sonra anestezi işlemleri tamamlanır. Hastalara anestezili işlem yapıldığı için işlemi hissetmezler.

Ercp Hangi Durumlarda Yapılır?

Safra yolunun her türlü  tıkanıklıklarında (taş, tümör, darlık), safra kesesi ameliyatlarından sonra gelişebilen safra kaçağı durumunda,  karaciğerdeki kist hitatiğin safra yoluna açılması durumunda, pankreas kanal yaralanmalarında.

Ercp İşleminin Komplikasyonkasyonlari Nelerdir?

ERCP de en sık rastlanan komplikasyon pankreatitdir (pankrasın iltihaplanması). Pankreatitler çoğunlukla hafif seyrederken nadiren hayatı tehtit edecek şiddette olabilir. Pankreatit dışında kanama, barsak ve safra kanalı delinmesi gibi acil cerrahi müdahale gerektirecek durumlar gelişebilir. ERCP işlemi anestezi altında yapıldığı için anesteziye bağlı solunum ve kalp  ile ilgili sorunlar görülebilir.

Ercp İşleminin Alternatifi Var mı?

ERCP'nin yapılamadığı durumlarda PTK (ciltten iğne ile girilerek safra yollarını görüntüleyerek yapılan işlem) yapılabilinir.

Ercp İşleminden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Hastalar mutlaka önceki hastalıklarını (şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp ve akciğer hastalıkları) ve kullandığı ilaçları (özellikle kan sulandırıcı ve allerjisi olduğu ilaçlar) söylemelidir.

Ercp  İşlemi Nasıl Yapılır?

Hastaya en az 8 saat açlık sonrası işlem yapılır. İşlem öncesinde hastaya damar yolu açılır. Hastanın işlem sırasında uyuması ve ağrı hissetmemesi için  anestezi eşliğinde işlem yapılır.

Ercp İşlemi NeKadar Sürer?

Ortalama 30 dakika sürer.

Ercp Başari Oranı Nedir?

Başarı oranı %85-90 dır.

Hasta Ercp Sonrası Kaç Gün Yatar?

ERCP işlemi esnasında komplikasyon gelişmez ise hasta bir gün izlendikten sonra taburcu edilir.

Kliniğimizde Ercp Yapan Hekimler Kimlerdir?

Prof. Dr. Adnan Taş,

Doç. Dr. Nevin Akçaer Öztürk,

Doç. Dr. Şehmus Ölmez,

Uzm. Dr. Burçak Evren Taşdoğan