Sports Medicine
17 Kasım 2020

ADANA ŞEHİR EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ SPOR HEKİMLİĞİ
SporHekimligi1.jpg

BÖLÜM TANITIMI:

Spor Hekimliği Bölümü, Fizik Tedavi Hastanesi içerisinde konumlandırılmış olup poliklinik ve tedavi hizmetleri verilmektedir.

Poliklinik hizmetleri Spor Hekimliği Uzmanı tarafından gerçekleştirilen muayene, kas iskelet sistemi enjeksiyonları ve bazı vakalara eswt uygulamalarını kapsamaktadır.

Tedavi hizmetleri Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon branşı ile ortak olarak kullanılan aşağıdaki birimlerde verilmektedir:

ü  Sporcu Rehabilitasyon Alanı: İçerisinde tedavi cihazları, egzersiz enstrümanları ve denge sistemi mevcuttur.

ü  İzokinetik Laboratuvar: Kas gruplarının kuvvetinin sayısal değerler ile ölçülmesi, karşılaştırılması ve analiz sonucunda zayıf kas grubunun kuvvetlendirilmesinde kullanılan sistemdir(İzokinetik test ve egzersiz sistemi).

ü  Ayrıca sporcuların rehabilitasyon sürecinde kullanabilecekleri su içi egzersizlerin yapılabildiği havuz; yürüme bantı, egzersiz bisikleti ve ağırlık istasyonlarının bulunduğu egzersiz salonu mevcuttur.

Spor Hekimliği polikliniğine aşağıda belirtilen konularda sporcular ve normal bireyler başvuru yapabilirler:

·         Spor yaralanmaları tanı ve tedavisi: Ön çapraz bağ yaralanmaları, menisküs yaralanmaları, futbolcu kasığı(osteitispubis), tendinitler, ayak bileği burkulmaları, kas sakatlıkları, tenisçi dirseği, omuz yaralanmaları, kıkırdak problemleri, bel- boyun ağrıları……………vb.

·         Spor cerrahisi sonrası rehabilitasyon(ön çapraz bağ, menisküs ve artroskopik omuz cerrahisi sonrası rehabilitasyon)

·         Spora katılım öncesi sağlık kontrolleri ve lisans muayeneleri.

·         Kronik hastalıklarda egzersiz reçetelendirilmesi(obezite, diyabet, kalp ve solunum sistemi hastalıkları)


  • SporHekimligi2.jpg