Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği
Bölüm Hakkında Genel Bilgi
:
Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi, FTR Kliniği, hastane yerleşkesinde güney-doğu kısmında ayrı bir binada hizmet vermektedir. Yerleşke ana girişinden (batı), elektrikli golf arabalarıyla kliniğimize taşıma hizmeti verilmektedir. Kliniğimiz zemin ve iki kat olmak üzere ayrı bir hastane olarak planlanmıştır. Zemin katında poliklinikler, elektroterapi salonları, farklı rehabilitasyon salonları bulunmaktadır. Birinci ve ikinci katta yataklı kliniklerimiz bulunmaktadır. Altı yatan hasta kliniğimiz bulunmaktadır. 6’sı süit, 44’ü tek kişilik oda, 48’si çift kişilik oda olmak üzere 146 yatak kapasitesine sahibiz. Odaların tamamı lavabo, banyo-tuvalet, televizyon, buzdolabı ve refakatçi istirahatini de sağlayacak şekilde tefriş edilmiştir.
Kliniğimizde halihazırda 16 uzman hekim, 35 fizyoterapist, 17 fizyoterapi teknikeri, 4 ergoterapist ve bir sosyal hizmet uzmanı ile ekip ruhu ile hizmet vermekteyiz.
Her perşembe önceden çağrılan hastalar için hasta konseyi, akademik takvimde yer alan cuma günleri ise seminer ya da makale saati yapmaktayız.

Tanı ve Tedavisi Yapılan Hastalıklar:
Kliniğimizde spinal kord yaralanması, travmatik beyin yaralanması, inme, serebral palsi, Parkinson, multiple skleroz başta olmak üzere rehabilitasyon ihtiyacı olan tüm hastalara hizmet sunmaktayız. Bölgesel kas iskelet rahatsızlıkları ve rehabilitasyonu, osteoporoz, romatizmal hastalıklar ve rehabilitasyonu gerçekleştirilmektedir. Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanemizde yatmakta olan diğer hastalar günlük olarak konsültan hekimlerimiz tarafından yapılan vizitlerle değerlendirilmekte, tetkik ve tedavileri takip eden ekip ile birlikte yürütülmektedir.

Özellikli İşlemler:  
Kliniğimiz bünyesinde kas iskelet ultrasonografisi eşliğinde girişimsel işlemler uygulanmaktadır. Bunlar ağrı tedavisi, spastisitede botulinium toksin uygulamalarıdır. Robotik yürüme cihazı ile yürüme rehabilitasyonu yapılmaktadır. El rehabilitasyonu ve lenf ödem için kompleks dekonjestif tedavi alanında uzman kişilerce gerçekleştirilmektedir. Konuşma terapisi, konuşma terapistlerince üstlenilmiştir. Yakın gelecekte kardiyak rehabilitasyon ünitemiz hizmete girecektir.

Bölüme Bağlı Üniteler:
Geleneksel ve tamamlayıcı tıp (GETAT) ünitesi, FTR poliklinik içerisinde hizmet vermektedir.

Nasıl Muayene Olurum:
MHRS sistemi üzerinden 182 numaralı telefon ile veya internet üzerinden hekimlerimize randevu alınarak muayene olunabilmektedir. Belli sayıda hastayı aşmamak kaydı ile FTR polikliniğine doğrudan başvuru ile muayene olunabilmektedir.Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Doktorları

07 Eylül 2022