AstraZeneca Türkiye ile hastanemiz arasında klinik araştırmalar alanında iş birliği protokolü imzalandı.
18 Ocak 2024

ürkiye’de en fazla sayıda klinik araştırma yürüten firmalar arasında yer alan AstraZeneca Türkiye, hastaların yeni tedavilere erişim imkânı sağlaması, klinik araştırmalarda Türkiye’nin bölgede lider konuma gelmesini desteklemek amacıyla Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’yle klinik araştırmalar alanında iş birliğine imza attı.
“Artık en önde olacağız”
İmza töreninde konuşan Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Volkan Harput protokolü imzaladıkları için mutlu olduklarını söyledi. Doç. Dr. Harput, “Hastanemiz ve bölgemiz için önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Bugüne kadar yapılan çalışmalara biz katılımcı olarak hep dışarıdan katılım sağlıyorduk. Hem hasta açısından hem de veri açısından. Ama bu protokolle beraber yeni yapılacak çalışmalarda en önde yer alan ekipler arasında bulunacağız. Bu çalışmaları yönlendiren bu çalışmaları ileriki zamanlarda ilk olarak gerçekleştiren eğitim araştırma klinikleri içerisinde var olacağız” dedi.
İş birliği sayesinde artık hastaların ilaçlara ulaşmasının daha da kolaylaşacağını anlatan Başhekim Harput, “Bu anlamda Faz1, Faz2 ve Faz3 çalışmaları hâlihazırda 12 adet çalışma devam etmektedir. 4 kez sıra bekleyen çalışmamız var. Bunlar sayesinde hastalarımız artık yurt dışında gelişecek ilaçları beklemektense bizim burada ilk elden bu tedavilere ulaşma hakkına ve şansına sahip olacaklar. Bizler de hekim olarak yeni çıkan ilaçları kongrelerde duyup sonra hastalarımıza uygulayan haldeyken bu çalışmaların ülkemizde ve hastanemizde yapılmasıyla ilk elden bu çalışmaları yürütüp bu ilaçları hastalarımıza uygulayan hekimler olmaktan mutluluk duyacağız” dedi.
Hastanede düzenlenen iş birliği protokolü imza töreninde konuşan AstraZeneca Türkiye Ülke Başkanı Ecz. Serkan Barış, “AstraZeneca olarak Türkiye’ye klinik araştırmaları getirilmesi konusunda önemli faaliyetler yürütüyoruz. Özellikle klinik araştırmalarda Türkiye’nin bir merkeze dönüştürülmesi için yoğun bir gayretimiz var. Gelecekte de Faz1’den başlayarak Faz4’e kadar olacak süreçte klinik araştırmaları Türkiye’ye getirilmesi için yoğun çabamız devam edecek” dedi.